Okupácia z roku 1968 nás uvrhla do éry beznádeje

“Viac než sto nevinných ľudí doplatilo na okupáciu Československa svojim životom. Na tých, ktorí mali to šťastie a prežili, čakal život v tábore ohradenom ostnatým plotom. Bez nádeje na lepší život. Navždy. Žiaľ, dnes opäť zaznievajú hlasy o stavaní plotov, rozdeľovaní Európy a obmedzovaní voľného pohybu osôb. My nezabúdame, čo nám ploty zobrali. No zároveň je našou povinnosťou obyvateľom krajín, pre ktorých je sloboda samozrejmosťou, pripomínať čo všetko obnáša jej strata,” povedal dnes prvý podpredseda SDKÚ-DS Milan Roman

Stagnácia, zaostávanie, prenasledovanie a morálny úpadok. To sú plody okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy v roku 1968. “Spriatelená pomoc” zmarila nádeje na lepší život jednej celej generácii.

“Viac než sto nevinných ľudí doplatilo na okupáciu Československa svojim životom. Na tých, ktorí mali to šťastie a prežili, čakal život v tábore ohradenom ostnatým plotom. Bez nádeje na lepší život. Navždy. Žiaľ, dnes opäť zaznievajú hlasy o stavaní plotov, rozdeľovaní Európy a obmedzovaní voľného pohybu osôb. My nezabúdame, čo nám ploty zobrali. No zároveň je našou povinnosťou obyvateľom krajín, pre ktorých je sloboda samozrejmosťou, pripomínať čo všetko obnáša jej strata,” povedal dnes prvý podpredseda SDKÚ-DS Milan Roman pri príležitosti pietnej spomienky na obete okupácie z augusta 1968, ktorá sa konala na Šafárikovom námestí v Bratislave.

Okupácia Československa vojskami Varšavskej zmulvy zmarila nádeje miliónov ľudí na lepší život. Zabránila jednej celej generácii slobodne rozhodovať o svojom živote, o svojej budúcnosti. Zároveň so sebou priniesla frustráciu a rezignáciu, ktorej sme sa do dnešných dní úplne nezbavili.

Aj dnes niektorí “lídri”, neschopní riešiť problémy, ponúkajú lacné pseudoriešenia v podobe stavania plotov, obmedzovania slobody či budovania nových hraníc.

SDKÚ-DS je presvedčená, že rast platov, vznik nových pracovných miest a postupné zvyšovanie životnej úrovne na Slovensku sa udiali práve vďaka slobode. Preto aj dnes, v predvečer 48-eho výročia invázie vojsk Varšavskej zmluvy, musí zaznieť jasné a zrozumiteľné posolstvo: Slovensko je a musí ostať pevnou súčasťou zjednotenej, prosperujúcej a slobodnej Európy.

 
Okupácia z roku 1968 nás uvrhla do éry beznádeje
KONTAKTUJTE NÁS
Image verification
NAŠE KONTAKTY

Ústredná kancelária SDKÚ-DS

Šancová 70

811 05 Bratislava

Tel.: +421 915 982 625

Email: sdku-ds@sdku-ds.sk