Vznik Československa bol zavŕšený pred 98 rokmi v Skalici

Prvý spoločný štát Čechov a Slovákov vznikol 28. októbra 1918, no v skutočnosti začal reálne fungovať až 6. novembra 1918. V tento deň sa v Skalici totiž uskutočnilo prvé zasadnutie dočasnej československej vlády na území dnešného Slovensko.

„Zo Skalice sa 6. novembra 1918 na pár dní stalo de facto hlavné mesto nového štátu Čechov a Slovákov. Práve tu totiž československá výkonná moc prevzala vládu nad Slovenskom, ktorého sa Budapešť nechcela vzdať. Po skalickom zasadnutí československej vlády sa naša vlasť definitívne stala plnoprávnou súčasťou moderného a demokratického štátu,“ povedal prvý podpredseda SDKÚ-DS Milan Roman.

 

Vznik prvej Československej republiky bol zavŕšením dlhoročných snáh našich predkov o vlastný štát. Ani jeho vyhlásenie 28. októbra 1918 a ani následné prijatie Martinskej deklarácie, v ktorej sa Slováci prihlásili k vzniku novej republiky by nebolo naplnené, ak by sa dočasnej vláde nepodarilo prevziať skutočnú moc nad fungovaním slovenskej časti ČSR. Práve preto je zasadnutie dočasnej československej vlády v Skalici historickým momentom, ktorý zavŕšil samotný vznik prvej Československej republiky. 

 Vznik Československa bol zavŕšený pred 98 rokmi v Skalici
KONTAKTUJTE NÁS
Image verification
NAŠE KONTAKTY

Ústredná kancelária SDKÚ-DS

Šancová 70

811 05 Bratislava

Tel.: +421 915 982 625

Email: sdku-ds@sdku-ds.sk